LIVE Course for free

Rated by 1 million+ students
Get app now
JEE MAIN 2024
JEE MAIN 2025 Foundation Course
NEET 2024 Crash Course
NEET 2025 Foundation Course
CLASS 12 FOUNDATION COURSE
CLASS 10 FOUNDATION COURSE
CLASS 9 FOUNDATION COURSE
CLASS 8 FOUNDATION COURSE
0 votes
19 views
in Aptitude by (53.8k points)
closed by
Tejswi bought 6 pens for Rs. 20. She sold them for 4 pens for Rs. 18. Find the profit%?
1. 35%
2. 12%
3. 14%
4. 46%

1 Answer

0 votes
by (30.1k points)
selected by
 
Best answer
Correct Answer - Option 1 : 35%

Given:

Cost price of 6 pens = Rs. 20

The selling price of 4 pens = Rs. 18

FormulaUsed:

Cost price =  Selling price - Profit

Profit% = (Profit/Cost price) × 100

Calculation: 

Cost price of 6 pens = Rs. 20

⇒ Cost price of 1 pen = 20/6 = 10/3

The selling price of 4 pens = Rs. 18

⇒ The selling price of 1 pen = 18/4 = 9/2

⇒ Profit = 9/2 - 10/3 = 7/6

Profit% = (Profit/Cost price) × 100

⇒ Profit% = \(\frac{\frac{7}{6}}{\frac{10}{3}} \times 100\)

∴ Profit% = 35% 

The correct option is 1 i.e. 35%

Welcome to Sarthaks eConnect: A unique platform where students can interact with teachers/experts/students to get solutions to their queries. Students (upto class 10+2) preparing for All Government Exams, CBSE Board Exam, ICSE Board Exam, State Board Exam, JEE (Mains+Advance) and NEET can ask questions from any subject and get quick answers by subject teachers/ experts/mentors/students.

Categories

...