LIVE Course for free

Rated by 1 million+ students
Get app now
Class 8 Foundation Course
Class 9 Foundation Course
Class 10 Foundation Course
Class 11 Foundation Course
Class 12 Foundation Course
JEE COURSE
NEET COURSE
0 votes
11 views
in Aptitude by (54.3k points)
closed by
Two bananas and one guava cost Rs. 7. Three bananas and two guavas cost Rs 12. What is the cost of one guava? 
1. Rs. 2
2. Rs. 3
3. Rs. 5
4. Rs. 7

1 Answer

0 votes
by (30.0k points)
selected by
 
Best answer
Correct Answer - Option 2 : Rs. 3

Given : 

The cost price of 2 bananas and 1 guava = 7 Rs. 

The cost price of 3 bananas and 2 guava = 12 rs. 

Calculation :

Let the price of one banana be x and that of one guava be y

2x + y = 7      ----(1)   

According to the question,

3x + 2y = 12      ----(2)

Multipling equation (1) by 3 and (2) by 2, after subtracting them we get,

(6x + 3y) - (6x + 4y) = 21 - 24

⇒ - y = - 3

⇒ y = 3

∴ The cost price of 1 guava is Rs. 3.

Welcome to Sarthaks eConnect: A unique platform where students can interact with teachers/experts/students to get solutions to their queries. Students (upto class 10+2) preparing for All Government Exams, CBSE Board Exam, ICSE Board Exam, State Board Exam, JEE (Mains+Advance) and NEET can ask questions from any subject and get quick answers by subject teachers/ experts/mentors/students.

Categories

...