LIVE Course for free

Rated by 1 million+ students
Get app now
0 votes
18 views
in Aptitude by (53.1k points)
closed by
Mahim bought a dozen eggs at Rs 50 and sells them at 26 percent profit. What is the selling price of each egg?
1. Rs. 5
2. Rs. 5.25
3. Rs. 10
4. Rs. 4

1 Answer

0 votes
by (54.5k points)
selected by
 
Best answer
Correct Answer - Option 2 : Rs. 5.25

Given:

The price of a dozen eggs is 50

Calculation:

⇒ The cost price of each eggs = 50/12 = 4.16

⇒ With 26% profit the selling price of each egg = (4.16) × (126/100) = 5.2416 ≈ 5.25

∴ The required result will be 5.25.

Welcome to Sarthaks eConnect: A unique platform where students can interact with teachers/experts/students to get solutions to their queries. Students (upto class 10+2) preparing for All Government Exams, CBSE Board Exam, ICSE Board Exam, State Board Exam, JEE (Mains+Advance) and NEET can ask questions from any subject and get quick answers by subject teachers/ experts/mentors/students.

Categories

...