LIVE Course for free

Rated by 1 million+ students
Get app now
JEE MAIN 2023
JEE MAIN 2023 TEST SERIES
NEET 2023 TEST SERIES
NEET 2023
CLASS 12 FOUNDATION COURSE
CLASS 10 FOUNDATION COURSE
CLASS 9 FOUNDATION COURSE
CLASS 8 FOUNDATION COURSE
0 votes
53 views
in Aptitude by (55.2k points)
Roshan bought 36 kg sugar for Rs. 1,620. He sold it at a profit equal to the selling price of 6 kg of it. Then what is the selling price of per kg sugar?
1. Rs. 51
2. Rs. 50
3. Rs. 54
4. Rs. 52

1 Answer

0 votes
by (30.0k points)
selected by
 
Best answer
Correct Answer - Option 3 : Rs. 54

Given:

C.P. of 36 kg sugar = 1620

Profit = S.P. of 6 kg sugar

C.P. = Cost price 

S.P. = Selling price

Calculation:

Here Quantity of sold sugar = Quantity of sugar bought - profitable sugar

⇒ Quantity of sold sugar = (36 - 6) kg

⇒ Quantity of sold sugar = 30 kg

So after selling 30 kg of sugar we get C.P. of 36 kg

So, 36 × C.P. = 30 × S.P.

⇒ Rs.  1620 = 30 × S.P.

⇒ S.P. = Rs. 1620/30.

⇒ S.P. = Rs.  54

∴ Roshan's selling price per kg is Rs. 54.

Welcome to Sarthaks eConnect: A unique platform where students can interact with teachers/experts/students to get solutions to their queries. Students (upto class 10+2) preparing for All Government Exams, CBSE Board Exam, ICSE Board Exam, State Board Exam, JEE (Mains+Advance) and NEET can ask questions from any subject and get quick answers by subject teachers/ experts/mentors/students.

Categories

...