In the given data, there are three attributes:
- Year : 2011, 2012, 2013, 2014;
- Training: Skill, Unskilled;
- Sex: Male, Female.
According to these three attributes, the data is classified and table is prepared as follow:
Table showing the number of workers during the years 2011 to 2014, according to their training and sex
Explanation :
2011 : Total number of workers = 1250 Skilled + 400 Unskilled = 1650
No. of female workers = 220
∴ No. of male workers = 1650-220 = 1430
No. of unskilled workers = 400; No. of unskilled female workers= 140
∴No. of unskilled male workers = 400 – 140 = 260
Now, No. of skilled female workers = 220 – 140 = 80
∴ No. of skilled male workers = 1430 – 260 = 1170
2012 : Total number of workers = 1475 skilled + 250 unskilled = 1725
No. of skilled workers 1475;
No. of skilled male workers = 1300
∴ No. of skilled female workers = 1475- 1300 = 175
No. of unskilled workers = 250,
No. of unskilled male workers = 200
∴ No. of unskilled female workers = 250 – 200 = 50
In this manner, calculate for 2013 and 2014.