Use app×
QUIZARD
QUIZARD
JEE MAIN 2026 Crash Course
NEET 2026 Crash Course
CLASS 12 FOUNDATION COURSE
CLASS 10 FOUNDATION COURSE
CLASS 9 FOUNDATION COURSE
CLASS 8 FOUNDATION COURSE
0 votes
925 views
in Mathematics by (69.2k points)
retagged by

4 किग्रा प्याज, 3 किग्रा गेहूँ और 2 किग्रा चावल मूल्य Rs 60 है 2 किग्रा प्याज, 4 किग्रा गेहूँ और 6 किग्रा चावल का मूल्य Rs 90 है। 6 किग्रा प्याज, 2 किग्रा गेहूँ और 3 किग्रा चावल का मूल्य Rs 70 है। आव्यूह द्वारा प्रत्येक का मूल्य प्रति किग्रा ज्ञात कीजिए।

1 Answer

+1 vote
by (68.6k points)
selected by
 
Best answer

माना प्याज का मूल्य Rs प्रतिकिग्रा = x 

गेहूं का मूल्य Rs प्रतिकिग्रा = y 

चावल को मूल्य Rs प्रतिकिग्रा = z 

तब दिये गये प्रतिबन्धों के अनुसार, 

4x + 3y + 2z = 60; 

2x + 4y + 6z = 90; 

6x + 2y + 3z = 70 

इस समीकरण निकाय को AX = B के रूप में इस प्रकार लिखा जा सकता है।

Related questions

Welcome to Sarthaks eConnect: A unique platform where students can interact with teachers/experts/students to get solutions to their queries. Students (upto class 10+2) preparing for All Government Exams, CBSE Board Exam, ICSE Board Exam, State Board Exam, JEE (Mains+Advance) and NEET can ask questions from any subject and get quick answers by subject teachers/ experts/mentors/students.

Categories

...