Use app×
QUIZARD
QUIZARD
JEE MAIN 2026 Crash Course
NEET 2026 Crash Course
CLASS 12 FOUNDATION COURSE
CLASS 10 FOUNDATION COURSE
CLASS 9 FOUNDATION COURSE
CLASS 8 FOUNDATION COURSE
0 votes
149 views
in Commercial Mathematics by (32.4k points)
closed by

The cost of 12 quintals of soyabean is Rs 36,000. How much will 8 quintals cost?

1 Answer

+1 vote
by (32.4k points)
selected by
 
Best answer

Let the cost of 8 quintals of soyabean be Rs x. The quantity of soyabeans and their cost are in direct proportion.

\(\therefore \frac{12}{36000} = \frac{8}{x}\)

∴ 12x = 8 × 36000 ….(Multiplying both sides by 36000x)

\(\therefore x = \frac{8 \times 36000}{12} = 24000\)

∴ The cost of 8 quintals of soyabean is Rs 24000.

Welcome to Sarthaks eConnect: A unique platform where students can interact with teachers/experts/students to get solutions to their queries. Students (upto class 10+2) preparing for All Government Exams, CBSE Board Exam, ICSE Board Exam, State Board Exam, JEE (Mains+Advance) and NEET can ask questions from any subject and get quick answers by subject teachers/ experts/mentors/students.

Categories

...