Use app×
QUIZARD
QUIZARD
JEE MAIN 2026 Crash Course
NEET 2026 Crash Course
CLASS 12 FOUNDATION COURSE
CLASS 10 FOUNDATION COURSE
CLASS 9 FOUNDATION COURSE
CLASS 8 FOUNDATION COURSE
0 votes
229 views
in Aptitude by (106k points)
closed by
Two oranges, three bananas and four apples cost Rs. 15. Three oranges, two bananas and one apple cost Rs. 10. I bought 3 oranges, 3 bananas and 3 apples. How much did I pay?
1. Rs. 10
2. Rs. 8
3. Rs. 15
4. Cannot be determined

1 Answer

0 votes
by (103k points)
selected by
 
Best answer
Correct Answer - Option 3 : Rs. 15

Calculation:

Let the number of oranges be O, bananas be B and apples be A.

Sentence I: 2O + 3B + 4A = Rs15

Sentence II: 3O + 2B + A = Rs 10

Adding I and II: 5O + 5B + 5A = Rs 25

Then, 3O + 3B + 3A = (25/5) × 3 = Rs 15

∴ The amount to be paid is Rs 15.

Welcome to Sarthaks eConnect: A unique platform where students can interact with teachers/experts/students to get solutions to their queries. Students (upto class 10+2) preparing for All Government Exams, CBSE Board Exam, ICSE Board Exam, State Board Exam, JEE (Mains+Advance) and NEET can ask questions from any subject and get quick answers by subject teachers/ experts/mentors/students.

Categories

...