Use app×
QUIZARD
QUIZARD
JEE MAIN 2026 Crash Course
NEET 2026 Crash Course
CLASS 12 FOUNDATION COURSE
CLASS 10 FOUNDATION COURSE
CLASS 9 FOUNDATION COURSE
CLASS 8 FOUNDATION COURSE
0 votes
276 views
in Aptitude by (115k points)
closed by
The ratio of price of a mango and an apple is 3 : 2. If the total price of an apple and a mango is Rs. 100, then find the price of a mango.
1. Rs. 80
2. Rs. 40
3. Rs. 60
4. Rs. 30

1 Answer

0 votes
by (113k points)
selected by
 
Best answer
Correct Answer - Option 3 : Rs. 60

Given:

The ratio of price of a mango and an apple is 3 : 2.

Total price of 1 mango and 1 apple = Rs. 100.

Calculations:

Let the price of mango and apple be 3x and 2x respectively.

Total price = Rs. 100

⇒ 3x + 2x = 100

⇒ 5x = 100

⇒ x = 20

Price of a mango = 3x

⇒ 3 × 20

⇒ Rs. 60

∴ The price of a mango is Rs. 60.

Welcome to Sarthaks eConnect: A unique platform where students can interact with teachers/experts/students to get solutions to their queries. Students (upto class 10+2) preparing for All Government Exams, CBSE Board Exam, ICSE Board Exam, State Board Exam, JEE (Mains+Advance) and NEET can ask questions from any subject and get quick answers by subject teachers/ experts/mentors/students.

Categories

...