Use app×
QUIZARD
QUIZARD
JEE MAIN 2026 Crash Course
NEET 2026 Crash Course
CLASS 12 FOUNDATION COURSE
CLASS 10 FOUNDATION COURSE
CLASS 9 FOUNDATION COURSE
CLASS 8 FOUNDATION COURSE
0 votes
306 views
in Algebra by (240k points)
closed by
The cost of four cycle tyres and three tubes is Rs. 720, whereas the cost of the three cycle tyres and four tubes is Rs. 610. What is the cost of a tube?
1. Rs. 50
2. Rs. 42
3. Rs. 45
4. Rs. 40

1 Answer

0 votes
by (239k points)
selected by
 
Best answer
Correct Answer - Option 4 : Rs. 40

Let the cost of one cycle tyre be x, and the cost of one tube be y.

Here, The cost of four-cycle tyres and Three tubes is Rs. 720, and The cost of three cycle tyres and four tubes is Rs. 610.

So, 4x + 3y = 720      -----(1)

3x + 4y = 610      ----(2)

Multiplying equation (1) by 3 and equation (2) by 4,

12x + 9y = 2160     ----(3)

12x + 16y = 2440     ----(4)

Subtracting equation (3) from equation (4),

7y = 280

⇒ y = 40

Here, y is the cost of one tube.

Hence, the cost of a tube is "Rs. 40".

Welcome to Sarthaks eConnect: A unique platform where students can interact with teachers/experts/students to get solutions to their queries. Students (upto class 10+2) preparing for All Government Exams, CBSE Board Exam, ICSE Board Exam, State Board Exam, JEE (Mains+Advance) and NEET can ask questions from any subject and get quick answers by subject teachers/ experts/mentors/students.

...