Use app×
QUIZARD
QUIZARD
JEE MAIN 2026 Crash Course
NEET 2026 Crash Course
CLASS 12 FOUNDATION COURSE
CLASS 10 FOUNDATION COURSE
CLASS 9 FOUNDATION COURSE
CLASS 8 FOUNDATION COURSE
0 votes
102 views
in Profit and Loss by (72.8k points)
closed by
A toffee costs Rs. 1 however, a discount of 4% is allowed on all the toffees purchased after 1000 toffees. How much will it cost to purchase 4000 toffees?
1. Rs. 3910
2. Rs. 3880
3. Rs. 3750
4. Rs. 3660

1 Answer

0 votes
by (121k points)
selected by
 
Best answer
Correct Answer - Option 2 : Rs. 3880

GIVEN:

A toffee costs Rs. 1 however, a discount of 4% is allowed on all the toffees purchased after 1000 toffees.

CONCEPT:
Basic concept of discount

FORMULA USED:

Selling price = Marked price × [1 – (Discount/100)]

CALCULATION:

Total cost = (1 × 1000) + (1 – 1 × 0.04) × 3000

⇒ Total cost = 1000 + 2880 = Rs. 3880

Welcome to Sarthaks eConnect: A unique platform where students can interact with teachers/experts/students to get solutions to their queries. Students (upto class 10+2) preparing for All Government Exams, CBSE Board Exam, ICSE Board Exam, State Board Exam, JEE (Mains+Advance) and NEET can ask questions from any subject and get quick answers by subject teachers/ experts/mentors/students.

Categories

...