Use app×
QUIZARD
QUIZARD
JEE MAIN 2026 Crash Course
NEET 2026 Crash Course
CLASS 12 FOUNDATION COURSE
CLASS 10 FOUNDATION COURSE
CLASS 9 FOUNDATION COURSE
CLASS 8 FOUNDATION COURSE
0 votes
138 views
in Aptitude by (114k points)
closed by
Ganga bought toffees at 6 for a rupee. How many toffees for a rupee must he sell to gain 20%?
1. 5
2. 4
3. 3
4. 7
5. None of these

1 Answer

0 votes
by (115k points)
selected by
 
Best answer
Correct Answer - Option 1 : 5

Given:

Cost Price of 6 toffees = Re.1

Formula:

Profit % = (Profit/CP) × 100

Calculation:

Cost Price of 6 toffees = Re.1

Selling Price of 6 toffees = 120% of Re.1 = Rs.6/5​

For Rs.6/5​, toffees sold = 6.

For Re.1, toffee sold = (6 × 5/6​) = 5.

He should sell to 5 toffees for a rupee to gain 20%

Welcome to Sarthaks eConnect: A unique platform where students can interact with teachers/experts/students to get solutions to their queries. Students (upto class 10+2) preparing for All Government Exams, CBSE Board Exam, ICSE Board Exam, State Board Exam, JEE (Mains+Advance) and NEET can ask questions from any subject and get quick answers by subject teachers/ experts/mentors/students.

Categories

...