Use app×
QUIZARD
QUIZARD
JEE MAIN 2026 Crash Course
NEET 2026 Crash Course
CLASS 12 FOUNDATION COURSE
CLASS 10 FOUNDATION COURSE
CLASS 9 FOUNDATION COURSE
CLASS 8 FOUNDATION COURSE
0 votes
491 views
in Aptitude by (113k points)
closed by
A vendor bought toffees at 6 for a rupee. How many for a rupee must he sell to gain 20%?
1. 3
2. 4
3. 5
4. 6

1 Answer

0 votes
by (115k points)
selected by
 
Best answer
Correct Answer - Option 3 : 5

Given

A vendor bought toffees at 6 for a rupee.

Concept used

Profit and loss

Calculation

Cost price of 1 toffee = Rs.6

Selling price of 1 toffee = 120 % of Rs.1

SP = 6/5

Rs.6/5 toffees sold is six

For Rs.1 toffee sold = (6 × 5/6) = 5

Welcome to Sarthaks eConnect: A unique platform where students can interact with teachers/experts/students to get solutions to their queries. Students (upto class 10+2) preparing for All Government Exams, CBSE Board Exam, ICSE Board Exam, State Board Exam, JEE (Mains+Advance) and NEET can ask questions from any subject and get quick answers by subject teachers/ experts/mentors/students.

Categories

...