Use app×
QUIZARD
QUIZARD
JEE MAIN 2026 Crash Course
NEET 2026 Crash Course
CLASS 12 FOUNDATION COURSE
CLASS 10 FOUNDATION COURSE
CLASS 9 FOUNDATION COURSE
CLASS 8 FOUNDATION COURSE
0 votes
198 views
in Number System by (240k points)
closed by
1 kg apple costs Rs. 40. If there are 4 apples in each kg, how much will a basket of 25 apples cost?
1. 100
2. 240
3. 250
4. 245

1 Answer

0 votes
by (239k points)
selected by
 
Best answer
Correct Answer - Option 3 : 250

Given:

Cost of 1 kg apple = Rs. 40

Number of apples in one kg = 4

Calculation:

Price of 1 apple = Rs. 40/4 

⇒ Rs. 10

Then, price of 25 apples = Rs. 25 × 10

⇒ Rs. 250

∴ The cost of 25 apples is Rs. 250

Welcome to Sarthaks eConnect: A unique platform where students can interact with teachers/experts/students to get solutions to their queries. Students (upto class 10+2) preparing for All Government Exams, CBSE Board Exam, ICSE Board Exam, State Board Exam, JEE (Mains+Advance) and NEET can ask questions from any subject and get quick answers by subject teachers/ experts/mentors/students.

Categories

...