0 votes
204 views
in Linear Equations by (43.4k points)
closed by

Vamsi bought 9 kg of onions and 2 kg of potatoes for Rs. 247. If the cost of 1 kg of onion is Rs. 3 more than that of potatoes, find their cost per kg.

1 Answer

+1 vote
by (43.7k points)
selected by
 
Best answer

Let the cost of 1 kg of potato be x. 

Then cost of 1 kg of onion is x + 3 

x + x + 3 = 247 

2x + 3 = 247 

2x = 244 

⇒ x = \(\frac{244}{2}\) = Rs. 122. 

The cost of potatoes per kg = Rs. 122 

The cost of onions per kg = x + 3 

= 122 + 3 

= Rs.125

Welcome to Sarthaks eConnect: A unique platform where students can interact with teachers/experts/students to get solutions to their queries. Students (upto class 10+2) preparing for All Government Exams, CBSE Board Exam, ICSE Board Exam, State Board Exam, JEE (Mains+Advance) and NEET can ask questions from any subject and get quick answers by subject teachers/ experts/mentors/students.

...